«День» презентував свій публіцистичний триптих

20 листопада в Запорізькому національному університеті відбулась зустріч із колективом газети «День», який презентував свій публіцистичний триптих. Іван Капсамун, Валентин Торба та Марія Семенченко представили книги «Котел, або Справа без терміну давності», «Я-свідок. Записки з окупованого Луганська» та «Катастрофа і тріумф. Історії українських героїв». Автори розповіли аудиторії, як народилась ідея створення цих проектів і які думки вони прагнули донести в книгах.

Зараз, коли українське суспільство перебуває на етапі формулювання національної ідеї, ідентифікації себе як нації та прощання з радянським минулим, дуже важливо створювати інформаційний базис. Книжкові проекти «Дня» виконують саме таку функцію. Презентовані гостями книги аналізують новітню історію України з точки зору редакції одного із найавторитетніших видань країни. Написані «по гарячих слідах» подій, про які повідомляють міжнародні та вітчизняні засоби масової інформації, видання демонструють приклади їх глибокого аналізу та критичної оцінки.

Зустріч викликала інтерес не тільки серед студентів ЗНУ, а й інших вищих навчальних закладів: на презентації були присутні гості із сусідніх вишів – Запорізького національного технічного університету та Класичного приватного університету. Послухати провідних журналістів виявили бажання одинадцятикласники Балабинської гімназії «Престиж».

Першою книгою серії є «Котел, або Справа без терміну давності» І. Капсамуна. «Котел…» – історія про найскандальнішу справу в історії незалежної України – вбивство Георгія Гонгадзе. Автор розповів про особливості кланово-олігархічної системи, що дозволила не тільки такий дикий злочин, а й призвела до тих трагічних подій, що їх нині переживає Україна. Також поділився враженнями від судових засідань щодо справи Гонгадзе - Подольський, на яких він буває регулярно.

Друга книга - автобіографічна історія корінного луганчанина, котрий вимушений покинути свою малу батьківщину через власну принципову позицію щодо подій на Сході. В. Торба розповідає про сваволю «нової влади», страхи патріотів, що перебували і перебувають на тимчасово окупованій території, а також про повернення в практику повсякдення розстрільних списків. Відображені історії життя реальних людей є своєрідною енциклопедією виживання в окупованому місті. Червоною ниткою книги «Я-свідок. Записки з окупованого Луганська» є сум за рідним домом та жага справедливості.

М. Семенченко зібрала та показала широкому загалу історії життя звичайних людей, які за велінням серця відстоювали чи відстоюють незалежність Батьківщини на площах міст, на полях боїв. Це книга про красу нашого народу, який прагне свободи і залишається вірний традиціям хоробрих предків козацької доби, незважаючи на помилки своїх ватажків, що призвели до трагедії. «Катастрофа і тріумф. Історії українських героїв» – це гімн мужності і величі нашого народу.

Після завершення презентації студенти-журналісти мали можливість поспілкуватися зі своїми колегами, дізнатися про професійні секрети та деталі, які не згадали автори у своїй розповіді. «Я була вражена розповідю цих журналістів. Вони настільки перейнялись темою Майдану, АТО, подіями на Сході, що неможливо було відіврати від них погляд, хотілося побільше дізнатися, розпитати їх. Я, як журналіст-початківець, вважаю, що це і є приклад справжнього професіоналізму», – говорить Катерина, студентка другого курсу.

Журналісти «Дня» не обмежили своє перебування у Запоріжжі виключно спілкуванням зі студентством, також вони ознайомилися з культурним спадком міста та його історією. Свої враження вони виклали на сторінках «Дня» у матеріалах за 24 листопада. Зокрема І.Капсамун сказав: «Уперше в Запоріжжі. Вперше за дорученням головного редактора «Дня» Лариси Івшиної самостійно презентували проекти і книжкові новинки газети. Враження — позитивні. Плідно. Цікаво. Корисно. Гарно... Приємно було виступати в підготовленій аудиторії (не «під нас») – в Запорізькому університеті студенти-журналісти добре знайомі з нашою газетою (історією, проектами, матеріалами). Після невеликої прогулянки містом і екскурсії на о. Хортиця склалося враження, що Запоріжжя має великий історичний спадок і туристичний потенціал, але містом потрібно займатися – розвивати».

Своїми думками щодо події з нами поділився один із учасників презентації, випускник факультету журналістики ЗНУ, а нині кореспондент міжнародного відділу газети «День» Ігор Самокиш: «Презентація трилогії бібліотеки газети «День» стала для Запоріжжя знаковою і важливою культурною подією. Мені особливо приємно, що це відбулося у стінах Запорізького національного університету, з ініціативи факультету журналістики, випускником якого я є. Мої колеги – редактор відділу політики Іван Капсамун, оглядач цього відділу Валентин Торба та редактор відділу суспільство Марія Семенченко представили свої книжки, які є своєрідним підсумком їхньої роботи в газеті за останні роки. На перший погляд, ці видання різні, але всіх їх об’єднує одне: бажання авторів донести правду про події, які трапилися в Україні та вплинули на її подальший розвиток».

Нові книжкові проекти «Дня» - це не тільки розповідь та аналіз, це показ результатів управління державою її керманичами, це проміжний підсумок діяльності кожного із нас (як я жив, кого обирав на виборах…). Ця книга – завдання кожному знайти потрібну інформацію, щоб допомогти усім нам вирватись із «котла».

І. Давиденкова, М. Савченко