Лекція із проблем медіакультури
Наталія Габор прочитала лекцію для студентів історичного, філологічного та факультету журналістики Запорізького національного університету. Пані Наталія – доцент кафедри нових медій Львівського національного університету імені Івана Франка. Гостя говорила зі студентами про історію медіакультури та проблеми і перспективи її впровадження в Україні.
Оскільки інтерес до медіакультури в Україні тільки зароджується, гостро стоїть питання методики викладання цього предмету та інформаційної бази. Українські спеціалісти активно вивчають досвід закордонних колег і намагаються адаптувати його до українських реалій, але часто він вже є неактуальним. «Програми, що копіюються, були вироблені у інших країнах, за інших умов. Вони виникали на основі іншого суспільства. Виходить, що покоління, котре знає менше, намагається вчити тих, хто володіє більшими знаннями», – говорить Наталія Габор.
Ці знання не варто повністю копіювати, їх треба брати за основу. Медіакультура – наука на зламі журналістики та педагогіки, тому викладати її треба починати ще в дошкільному віці. «У США уже в 90-х роках існували різні форми медіаосвіти для дітей різного віку. Так на комп’ютерах у дитячих садках були встановлені спеціальні програми. Це були інтерактивні казки: діти могли впливати на розвиток сюжету. Це давало можливість вкласти їм усвідомлення того, що, залежно від рішення, змінюється результат», – розповідає пані Наталія.
Нині медіакультура все більш масово впроваджується в університетах як курс за вибором, у школах – як додатковий предмет. Але є випадки, коли дітей навчають люди, що не мають нічого спільного з журналістикою. Також є великий ризик, що через певний час почне згасати інтерес до цього питання. «Не хотілося, щоб медіаосвіта стала черговою модою. Будь-яка мода проходить. Треба якісно підійти до проблеми. Викладачі повинні постійно практикуватися, вчитися говорити на одній мові зі студентами», – ділиться Наталія Богданівна.
По закінченню зустрічі студенти мали можливість поставити запитання, які виникли в процесі спілкування, та почути думки гості з широкого кола питань. «Зустріч з такими людьми завжди вносить щось нове. Це прекрасна можливість познайомитися з методами викладання в одному з кращих університетів країни і просто послухати цікаву особу. Питання, які розкрила Наталя Богданівна, допомагають зорієнтуватися у такій важливій ділянці суспільного розвитку, якою є медіакультура», – говорить Ірина, студентка другого курсу.
Максим Савченко