Студенти, викладачі та гості обговорили питання медіаосвіти

20 листопада у стінах Запорізького національного університету, на базі південноукраїнського центру медіаграмотності, відбувся круглий стіл на тему «Новітня історія України та медіакультура: переоцінка».

Учасниками були декан факультету журналістики Володимир Манакін, журналісти газети «День»: Іван Капсамун, Валентин Торба, Марія Семенченко та Ігор Самокиш, професор кафедри історії України Галина Турченко, священик Ігор Тітовський, доктор філологічних наук Зиновій Партико, головний редактор газети «Запорозька Січ» Олександр Верьовкін, студенти історичного та факультету журналістики. Модератором круглого столу був заступник декана факультету журналістики з навчальної роботи Віктор Костюк.

Головним предметом обговорення стало питання висвітлення вітчизняною журналістикою сучасних політичних подій, зокрема українсько-російських відносин. Нині, коли сусідня держава відібрала у нас значну частину території, вкрай необхідна повна і всебічна об’єктивна інформація про події. Сьогодення і майбутнє нашої держави в першу чергу залежить від розуміння суспільством першопричин наших проблем, шляхів їх подолання. Роль ЗМІ у цьому неоціненна: інформуючи про день вчорашній і нинішній, вони формують не тільки громадську думку, а й критичне мислення як основу медіакультури.

Галина Турченко представила свою книгу, яку написала у співавторстві з Федором Турченком «Проект «Новоросія». 1764-2014. Ювілей на крові». Дослідження спростовує аргументи російської пропаганди щодо штучно сформованого проекту під назвою «новоросія». У книзі є ціла низка документів, яка переконує, що така бажана для Росії територія здавна населялась в основному українцями.

«Немає таких понять як «новоросійська мова», «новоросійська пісня» чи «новоросійська казка». Не спрацював цей проект у минулому, і нині він приречений», – вважає дослідниця.

Зиновій Партико порадив регіональним журналістам донести до аудиторії мовою масової інформації зібрані у книзі переконливі документи і факти, які не тільки змусять людей замислитись, а й допоможуть вистояти у двобої із антиукраїнською пропагандою.

Журналісти газети «День», які напередодні представили свій публіцистичний триптих (книги «Котел, або справа без терміну давності», «Я-свідок. Записки з окупованого Луганська» та «Катастрофа і тріумф. Історія українських героїв»), говорили про те, що сьогодні мас-медіа, як ніколи, мусять відчувати відповідальність за просвітницьку діяльність. Журналістські матеріали, формуючи у суспільства вміння бачити правду, можуть підказувати і застерігати. Книга «Котел» - це факти, які свого часу нашим суспільством не були почуті, і саме вони породили нинішні проблеми у державі..

«Ми повинні сьогодні бути обережними, тому що зовнішній ворог топче нашу землю, а ось внутрішній ворог - не завжди й відомий», – зазначив Іван Капсамун. На думку столичного журналіста, нашим внутрішнім ворогом зокрема є і невміння робити висновки з уроків історії.

Учасники круглого столу зійшлися в думках, що сьогодні немає дефіциту інформації. Наше ж завдання – навчитись орієнтуватися у морі інформації, адже правда, як завжди, - у слові.
Ілона Давиденкова