24 березня на базі Балабинської гімназії «Престиж» викладачі факультету журналістики ЗНУ провели лекцію для вчителів шкіл Запорізького району. До педагогів місцевої гімназії долучились їх колеги із навчально-виховних закладів селищ Кушугум та Малокатеринівка. Темою зустрічі були особливості впровадження медіаосвіти у школі. Говорили з учителями викладачі факультету журналістики Віктор Костюк та Наталія Виговська.

«Розгалуженість мережі сучасних медіа, великий вибір гаджетів сприяють ширшому доступу інформації до дітей. Надмірне використання інтернету призводить до інформаційного перенасичення, що, в свою чергу, негативно впливає на здоров’я та поведінку молодого покоління. Нині вчителі говорять про цю проблему з батьками на зборах, однак не бачать виходу. Причиною цього є відсутність медіаосвітніх знань у самих педагогів. Отже, нам необхідно одночасно навчити медіаграмотності вчителів і учнів», – говорить Віктор Костюк.

Наталія Виговська розповіла педагогам про реальні загрози медіа для суспільства, показала реальні приклади маніпуляцій та брехні у ЗМІ, зокрема і запорізьких. «Коли почалася інформаційна війна, ми були не готові до того потоку бруду та пропаганди, що заполонив наш медіапростір», – констатує вона.

Наталія Анатоліївна розкрила суть понять «пропаганда», «психологічна війна», «фейк», продемонструвала різноманітні способи їх виявлення.

Завдання школи – не просто дати дітям базові знання з тих чи інших предметів, а й підготувати їх до дорослого життя. Формування медіаосвітніх знань і умінь нині в українських школах здійснюється двома шляхами: перший – викладання аналогічного курсу у всіх класах; другий – включення цих знань у курси навчальних дисциплін та в позакласну і позашкільну роботу. На думку В. Костюка, останній є більш ефективним. Однак для цього необхідно в кожній школі розробити програму, якою передбачити не тільки зміст викладання, а й методику реалізації.

Віктор Володимирович розповів про потенціал позакласної роботи та роботи з батьками при формуванні медіаосвітніх навичок учнів. Учителям показали декілька відеоматеріалів, що ілюструють негативні наслідки надмірного проведення часу школярами перед блакитним екраном чи монітором комп’ютера.

Варто зазначити, що у гімназії «Престиж» у 10-11 класах факультативно викладається курс «Медіакультура», на якому старшокласникам розповідають про те, як перевіряти правдивість інформації, вчать розрізняти фейк і пропаганду. Такий підхід формує критичне ставлення до навколишнього світу, вчить постійно ставити запитання, сприймати іншу точку зору.

Максим Савченко